agroturystyka portal agroturystyka
gospodarstwa agroturystyczne
kwatery agro turystyka
Start
Oferty
Artykuły
Organizacje
Kategoryzacja
Linki
FAQ
Kontakt

Wyszukiwarka
Nazwa:
Kategoria:
Miejscowość:
Województwo:

Od 1.12.2006 odwiedziło nas
licznikliczniklicznikliczniklicznikliczniklicznik
osób. Dziękujemy.Kraina rzeki Jeziorki PDF Drukuj Email
jeziorki Między Prażmowem a Jazgarzewem Jeziorka przepływa przez obszar Chojnowskiego Parku Krajobrazowego - jednego z dwóch znajdujących się w pobliżu Warszawy (drugi: Mazowiecki Park Krajobrazowy). Tam właśnie, pomimo bliskości stolicy, nadal nad brzegami można obserwować zimorodka, wydry, a wody zasiedla około 20 gatunków ryb, wśród nich pstrąg potokowy i miętus. Spośród zamieszkujących te tereny ptaków, za najciekawsze można uznać: tracze, nurogęsi, perkozy zauszniki i rdzawoszyje, perkozki, cyraneczki, wąsatki, remizy czy bociany czarne. Na szlaku rzeki znajduje się Konstancin - Jeziorna, uzdrowiskowe miasto ze specyficznym klimatem sprzyjającym profilaktyce schorzeń kardiologicznych, neurologicznych, laryngologicznych, reumatologicznych oraz ogólnej regeneracji biologicznej. Tu także zlokalizowane jest źródło termalnej solanki - 6,7 %, woda chlorkowo-sodowa, bromkowa, jodkowa, żelazista o temp. ok. 29 °C, głębokość odwiertu 1750 m. Solanka ta wykorzystywana w profilaktyce i leczeniu dróg oddechowych. W dolinie Jeziorki w powiecie piaseczyńskim znajdują się torfowiska niskie (Solec, Baniocha). Pradolina rzeki uznana jest za strefę krajobrazu chronionego - możemy zatem podziwiać widoki niezwykłej urody.

Spływ kajakiem Jeziorką to propozycja dla mieszkańców Warszawy i okolic nie posiadających zbyt dużo czasu by wyjechać daleko poza miasto. Jeziorka, choć znajduje się w odległości ok. 40 km od Warszawy posiada w całości swój naturalny charakter. Dodatkowe wrażenia dostarcza również przyroda Chojnowskiego Parku Krajobrazowego oraz... znajdujące się na trasie spływu liczne przewalone drzewa, płycizny, które dostarczają turystom wielu wrażeń i umożliwiają przeżycie prawdziwej przygody.

Jeziorka jest lewym dopływem Wisły, płynie przez Wysoczyzną Rawską i Równinę Warszawską do Doliny Środkowej Wisły. Długość rzeki wynosi 66,3 km. Źródła Jeziorki znajdują się w pobliżu wsi Huta Lutkowska - na południowy-wschód od Mszczonowa.

Jeziorka w górnym biegu płynie w wąskiej dolinie zajętej przez łąki i pastwiska. W okolicy Lesznowoli rzeka rozszerza się a następnie w okolicy wsi Gościeńczyce zmienia kierunek biegu z równoleżnikowego na południkowy.

Począwszy od Prażmowa aż do Jazgarzewa Jeziorka przepływa przez obszar Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego rzeka tworzy wspaniałe, malownicze meandry utrwalone przez bujną nadrzeczną roślinność porastającą skarpy, a zwłaszcza olsze, wierzby, wiązy. Pomimo bliskości Warszawy nad rzeką można spotkać wiele gatunków ptaków, ryb (w tym pstrąg potokowy oraz miętus) oraz gadów, ptaków i płazów.

Rzeka Jeziorka ma swoje ujście do Wisły w okolicach wsi Opacz.

Szlak turystyki kajakowej dostępny jest od Lesznowoli aż praktycznie do Piaseczna. Na trasie spływu istnieje dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna: hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, bary, restauracje. Atutem jest też niewątpliwie dobra dostępność komunikacyjna- do Lesznowoli można dojechać bezpośrednio z Warszawy trasą krajową nr 7 (Warszawa- Kraków).

SZLAKI TURYSTYCZNE, REKREACJA

SZLAKI PIESZE
- POWIAT PIASECZYNSKI
- POWIAT GRÓJECKI

SZLAKI ROWEROWE
- POWIAT PIASECZYNSKI
- POWIAT GRÓJECKI

SZLAKI PIESZE - POWIAT PIASECZYNSKI


1. Główny szlak Lasów Chojnowskich (zielony, 34 km): Konstancie - Złotokłos
Trasa prowadzi przez główne kompleksy Lasów Chojnowskich, w sąsiedztwie trzech rezerwatów: Chojnów, Uroczysko Stephana i Łoś. Szlak dostępny także dla rowerzystów, chociaż miejscami dość uciążliwy.

2. Podwarszawski Szlak Okrężny (czerwony, 38 km): Góra Kalwaria - Magdalenka
Trasa jest częścią Podwarszawskiego Szlaku Okrężnego. Z Góry Kalwarii wędrówkę można kontynuować przez most na Wiśle w stronę Karczewa, przez tereny Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Z kolei z Magdalenki trasa prowadzi na zachód, w stronę Podkowy Leśnej, Brwinowa i Puszczy Kampinoskiej. Wycieczkę z Góry Kalwarii do Magdalenki łatwo podzielić na dwie części. W połowie trasy do Piaseczna można wrócić pociągiem z Zalesia Górnego bądź autobusem podmiejskim z Głoskowa.

3. Szlak Południkowy przez Lasy Chojnowskie (żółty, 28 km): Piaseczno - Prażmów.
Trasa wiedzie początkowo wśród willowej zabudowy Zalesia Dolnego, następnie prowadzi malowniczą ścieżką nad Jeziorką do Górek Szymona i dalej wśród stawów oraz przez Lasy Chojnowskie do Zimnych Dołów, gdzie znajduje się popularne miejsce weekendowego odpoczynku z wiatami i miejscami na ognisko. W dalszej części szlak prowadzi przez mniej uczęszczane obszary Lasów Chojnowskich.

4. Szlak rezerwatów przyrody (niebieski, 30 km): Zalesie Górne - Ursynów.
Bardzo atrakcyjny szlak pozwala poznać w czasie jednej wycieczki aż siedem rezerwatów przyrody. Prowadzi także przez malownicze tereny stawów pomiędzy Zalesiem Górnym i Żabieńcem. Stanowi okazję do zwiedzenia parku i dworu w Oborach oraz Konstancina wraz z parkiem zdrojowym i tężnią solankową. Trasa, często zmieniająca kierunek i dzięki temu pozbawiona monotonii, doskonale nadaje się dla rowerzystów.

5. Chojnowski szlak zabytków przyrody (czarny, 10 km): rez. Chojnów - Zalesie Górne.
Bardzo ciekawy szlak pozwalający poznać w czasie krótkiej wycieczki trzy rezerwaty przyrody.

6. Z Konstancina do Góry Kalwarii i Czerska (żółty/zielony, 24,5 km): Konstancin-Jeziorna - Czersk.
Szlak na początkowym odcinku leśnym w rejonie rez. Obory prowadzi w granicach Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Następnie trasa prowadzi terenami nadwiślańskimi poniżej skarpy Wisły.

7. Nad Jeziorką i Tarczynką (niebieski, 15 km): Głosków - Łoś - rez. Skarpa Jeziorki - Prace Duże - Gładków - Komorniki - Tarczyn.
Trasa stanowi początkowy odcinek Szlaku Dolinek Mazowieckich prowadzącego przez Grodzisk Mazowiecki do Radziejowic. Szlak jest bardzo malowniczy i rzadko uczęszczany. Prowadzi w większości nadrzecznymi łąkami. Od wczesnego lata do jesieni uciążliwy z powodu bujnej roślinności na brzegach Jeziorki.

8. Szlakiem zabytków architektury wokół Konstancina (czarny, 9 km): Konstancin-Jeziorna.
Szlak umożliwia poznanie najcenniejszych zabytków architektury Konstancina-Jeziorny.


SZLAKI PIESZE - POWIAT GRÓJECKI

1. Szlak Rembertów - Pamiątka - Księżowola - Kocerany - Kolonia Michrów - Kruszew - Kolonia Jurki - Przęsławice. Szlak bez znaków, 12 km, 5 godzin.
Szlak rozpoczyna się Rembertowie, miejscowości ze stawem rybnym. Prowadzi przez ciekawe krajobrazowo tereny zalesione w kierunku rzeki Jeziorki. W Przęsławicach pozostałości dworu, niestety zdewastowanego.

2. Szlak Przęsławice - Jeziora - Jeziorka - Czekaj - Dąbie -Załącze - Grójec. Szlak bez znaków, 14 km, 6 godzin.
Szlak prowadzi przez pola i lasy oraz przecina dolinę rzeki Jeziorki.

3. Szlak Żyrów - Gościeńczyce - Lesznowola - Głuchów - Zalesie - Worów - Grójec. Szlak bez znaków, 17 km, 6 godzin 30 minut.

4. Szlak Budki Petrykowskie - Wilczoruda. Szlak bez znaków, projektowane znaki czerwone 3,8 km łącznikowy ułatwiający przejście z regionu Skuł do doliny rzeki Jeziorki.

5. Szlak Głuchów - Kocerany - las świętochowski - dolina Tarczynki - Tarczyn. Szlak bez znaków, 17 km.
Piękny krajobrazowo szlak turystyczny, na szlaku doliny rzeki Jeziorki i Tarczynki, stawy rybne z ptactwem wodnym, resztki lasów łęgowo-olszynowych. Najładniejszy w okresie od maja do sierpnia.

6. Szlak Rembertów - Cieśle - Świętochów - dolina Tarczynki - Tarczyn. Szlak bez znaków, 10 km
Szlak przechodzi przez lasy świętochowskie i malowniczą dolinę Tarczynki. W Tarczynie warty zobaczenia jest kościół św. Mikołaja Biskupa z początku XVI w., klasyczna murowana dzwonnica z XIX, zajazd w rynku z I poł. XIX w., zaś w Rembertowie drewniany kościół.
Najpiękniejszy od wiosny do jesieni, zwłaszcza w kwietniu i w maju.

7. Szlak Rembertów - Cieśle - Michrów - Kocerany - Wola Worowska - Grójec. Szlak bez znaków, 15,3 km.
Szlak o sporych walorach krajobrazowych, falisty krajobraz, lasy, zagajniki, stawy rybne. W Rembertowie drewniany kościół. Szlak przecina dolinę rzeki Jeziorki. Dwór w Woli Worowskiej. Najlepszą porą do przejścia szlaku jest przedwiośnie i wiosna.

8. Szlak Grójec - Krobów - Kociszew - Częstoniew - Falęcin - Budziszynem. Szlak bez znaków, 16 km, 4 godziny.
Na trasie występuje wiele zabytków m.in. pałace i dwory w Krobowie, Kociszewie.

9. Szlak Budziszynek - Budziszyn - Edwardów - Chynów - Drwalew - Pieczyska - Gościeńczyce. Szlak bez znaków, 17 km, 6 godzin, 30 minut.
Na szlaku dwór w Budziszynie z XIX w. Zespół pałacowo-parkowy w Drwalewie, barokowy kościół z XVIII w. zraz z dzwonnicą oraz modrzewiowy kościół z XV wieku. Zabytkowe kościoły w Drwalewie i Pieczyskach.

10. Szlak Ścieńczyce - Rybno - Prażmów - Zawodne - Łoś - Prace Duże - Tarczyn. Szlak bez znaków, 14 km, 6 godzin 30 minut.

11. Szlak Tarczyn - Drozdy - Cieśle -Księżowola - Wólka Kocerańska - Wysoczyzny - Głuchów. Szlak bez znaków, 12 km, 6 godzin. Na trasie wiele zabytków, lasy, dolina rzeki Jeziorki. W Głuchowie stawy rybne.

12. Szlak Głuchów - Kocerany - Przęsławice - Jeziora. Szlak bez znaków, 10 km, 4 godziny 30 minut.
Jeden z najbardziej malowniczych szlaków w okolicach Grójca. Na trasie lasy, interesująca krajobrazowo dolina rzeki Jeziorki, kompleksy stawów rybnych z ptactwem wodnym. W Głuchowe zespół pałacowo-dworski (szkoła).

13. Szlak Jeziora - Śreniawa - Osieczek - Petrykozy - Wilczoruda. Szlak bez znaków, 10 km, 5 godzin.
Malowniczy falisty krajobraz. W Osieczku rybny zalew. W petrykowskim dworku Wiejską Galerię Sztuki stworzył aktor Wojciech Siemion.

SZLAKI ROWEROWE - POWIAT PIASECZYNSKI

1. Zielony Chojnowski Szlak Rowerowy (24 km):
Główna trasa rowerowa Lasów Chojnowskich łącząca warszawski Ursynów przez Las Kabacki z Piasecznem i Górą Kalwarią.

2. Czarny Chojnowski Szlak Rowerowy (13 km): Obory - Zalesie Górne.
Szlak łącznikowy pomiędzy Zielonym Chojnowskim Szlakiem Rowerowym i Rowerowym Szlakiem Wisły. Szlak umożliwia planowanie dodatkowych wariantów wycieczek rowerowych.

3. Żółty Chojnowski Szlak Rowerowy (7 km): Czarnów - Kawęczynek - rez. Obory.
Krótka trasa stanowiąca propozycję wycieczki rowerowej dla odwiedzających Konstancin-Jeziorną.

4. Rowerowy Szlak Wisły (niebieski, 32 km): Park Kultury w Powsinie - Czersk.
Fragment Rowerowego Szlaku Wisły. Trasa bardzo ciekawa pod względem krajoznawczym. Po drodze zabytki Konstancina-Jeziorny, Góry Kalwarii i ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku.

SZLAKI ROWEROWE - POWIAT GRÓJECKI

1. Szlak Osuchów - Cychry - Wilczoruda - Osieczek - Jeziora - Przęsławice - Kocerany - Głuchów.
Szlak bez znaków, 23 km Wiodący doliną rzeki Jeziorki. Wyjątkowo malowniczy szlak biegnący wzdłuż doliny rzeki Jeziorki. Przebiega obok Rezerwatu Jeziora-Olszyny, gdzie na podłożu torfowym rośnie drzewostan olszowo-jesionowy pochodzenia odroślowego wraz z naturalnym siedliskiem grądowym. Kończy się przy zalewie w Głuchowie. Szlak najładniejszy wiosną i latem.

2. Szlak Belsk Duży - Rezerwat Modrzewina - Rosochów - Jeziorka - Przęsławice - Kocerany - las świętochowski - Świętochów - dolina rzeki Tarczynki - Tarczyn.
Szlak bez znaków, projektowane znaki niebieskie 28,8 km. Najładniejszy szlak w okolicach Grójca wiodący typowym krajobrazem Wysoczyzny Rawskiej. Na trasie Rezerwat Modrzewina. Jest to najładniejszy drzewostan modrzewiowy na niżu polskim, interesująca krajobrazowo dolina rzeki Jeziorki i Tarczynki, kompleksy stawów rybnych z ptactwem wodnym, sady owocowe, zabytki. Najwspanialszą porą do zwiedzenia szlaku jest okres od maja do października.

3. Szlak Głuchów - Lesznowola - Goscieńczyce - Prażmów - Aleksandrów - Łoś.
Szlak bez znaków, projektowane znaki czerwone długość trasy 19 km. Szlak wiodący doliną rzeki Jeziorki w jej wschodniej części. Malowniczy krajobraz, zagajniki, szpalery drzew, stawy rybne, zabytki (zespół pałacowy w Głuchowie). Szlak najładniejszy wiosną i latem.

fot. www.sara-studio.pl

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Portal Agroturystyka, designed Anhor Wrocław