agroturystyka portal agroturystyka
gospodarstwa agroturystyczne
kwatery agro turystyka
Start
Oferty
Artykuły
Organizacje
Kategoryzacja
Linki
FAQ
Kontakt

Wyszukiwarka
Nazwa:
Kategoria:
Miejscowość:
Województwo:

Od 1.12.2006 odwiedziło nas
licznikliczniklicznikliczniklicznikliczniklicznik
osób. Dziękujemy.


Polecane:

Czym jest projektowanie rekreacji ? PDF Drukuj Email

rekreacja   Współczesny świat i ludzie w nim żyjący jak nigdy dotąd nie był tak zorganizowany i zaplanowany. Wszyscy ludzie chcą aby ich życie było w jakiś sposób zaplanowane, kariera, mieszkanie itd. Te trendy wkraczają również do turystyki i rekreacji. Obecnie ludzie nie chcą już tylko gdzieś przyjechać i cos zobaczyć, oni chcą coś przeżyć!!! Dlatego tak ważne jest zapewnić obwiedzającym zaplanowany, przemyślany i dostosowany do ich potrzeb program pobytu.

   Projektowanie rekreacji polega na wnikliwej analizie potrzeb osób, które w rekreacji biorą udział. Polega ono na analizie zebranych informacji, budowaniu z niej bazy, a następnie tworzeniu projektów imprez rekreacyjnych. Projektowanie imprezy sprawia, że jej uczestnik staje się jej częścią, aktywnym uczestnikiem, a nie tylko biernym obserwatorem.
Dobrze zaprojektowany czas wolny zaspokaja wszystkie potrzeby osób, które ten czas posiadają. W dzisiejszych czasach uczestnicy rekreacji mają coraz mniej wolnego czasu, przez co chcą aby ich rekreacja była odpowiednio zaplanowana, sprawnie zorganizowana a w konsekwencji zapewniająca im spełnienie najważniejszych potrzeb uczestników. Najważniejsze w projektowaniu rekreacji jest zaspokojenie podstawowych potrzeb, takich jak:
  • wypoczynkowych: zaspokojenie potrzeb odprężenia, spokoju, wytchnienia od codziennych problemów i ograniczeń,
  • restytucyjnych: zaspokojenie potrzeb odbudowania sił psychicznych i fizycznych organizmu w trakcie życia codziennego,
  • zabawowych: zaspokojenie potrzeb rozrywki, odczuwania przyjemności i cieszenia się czymś,
  • kondycyjnych: zaspokojenie potrzeby doskonalenia, utrzymania dobrzej kondycji fizycznej, zachowanie jej na przyszłość
  • sportowo-wypoczynkowych: zaspokojenie potrzeb współzawodnictwa, osiągnięcia sukcesu w walce z samym sobą lub z innymi,
  • poznawczo-kształcących: zaspokojenie potrzeb uczenia się nowych umiejętności, zdobywanie nowych doświadczeń, poznawanie nowych ludzi,
  • utylitarnych (użytkowych): zaspokojenie potrzeb osiągnięcia wymiernych lecz nie wiążących się bezpośrednio z aktywnością korzyści.

Tylko zaprojektowana rekreacja jest w stanie zaspokoić wszystkie te potrzeby. Obecnie jesteśmy świadkami nieustannego trendu w zakresie projektowania różnych aspektów życia. I tak jedni chcą, aby ich odchudzanie było zaprojektowane przez specjalistę od dietetyki; osoby trenujące wybraną aktywność ruchową, domagają się aby ich trening był zaprojektowany przez trenera. Projektowanie domów czy ogrodów jest w tej chwili normą. Nawet kariera zawodowa jest obecnie planowana w najdrobniejszych szczegółach - ludzie po prostu, chcą aby wszystkie dziedziny ich życia były oparte na jakimś planie. Należy przypuszczać, że wynika to z ich potrzeby bezpieczeństwa, które uległo w naszych niespokojnych czasach zaburzeniu. Dlatego tak ważne jest uleganie temu trendowi i projektowanie tego wszystkiego, co ludzie robią także w zakresie czasu wolnego i rekreacji.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Portal Agroturystyka, designed Anhor Wrocław